T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KOCAELİ / DARICA - Deniz Yıldızları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Etkinlikler

Eyl

Eyl

AB PROJESİNE KATILACAK ÖĞRENCİLER İLE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARDAN FOTOĞRAFLAR

Eyl

Eyl

AB PROJE 2.GRUP ÇALIŞMALARI

Eyl

Proje Adı: Solar Enerji Teknolojileri  Stajı

Proje No: 2017-1-TR01-KA102-040842

Yer: Braga - Portekiz

Okulumuz 2010 yılından beri her sene Avrupa Birliği projesi koordinatörlüğü veya ortaklığı yapmaktadır.  Bundan dolayı öğrenci ve öğretmenlerimiz de proje  kurum kültürü oluşmuştur.  Proje tanıtım faaliyetleri,  proje panoları, sosyal  medyada yapılan haberler ile öğrenci ve öğretmenlerimizin katılım istekleri hep sıcak tutulmaktadır. Yurtdışı projelerine giden öğrenci ve öğretmenlerimizin dönüşte kazanımlarını anlattıkları seminerler oldukça etkili olmaktadır.

     Bu Projede de yaptığımız tüm projelerdeki gibi öğrenci işleri bürosuna katılımcı istek kağıtları astık. Katılmak isteyen öğrenciler adlarını yazdılar. Sonrasında tüm katılmak isteyen öğrencilerimizi (124 Öğrenci)  mevcut 9 İngilizce öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin katkısıyla İngilizceden mülakat yaptık. Öğrencilerin mülakat , kültür dersi, meslek dersi ve genel disiplin durumlarını da şeffaf kriterlerle belirleyerek  50 kişiyi seçtik. Tekrar çağrılan öğrencileri mülakat  yaparak 24 öğrenciyi belirledik.  Bu Öğrencilerin 14 tanesi asil 7 tanesini de yedek olarak belirledik. Velilerimizle toplantı yaparak sözleşme imzaladık.

 

  2 Ekim 2017 tarihinde başlayan Destekleme ve Yetiştirme kurslarında bu öğrencilerimize özel bir sınıf oluşturduk.  Cumartesi günü 4 saat İngilizce dersine başladık. Aynı zamanda bu öğrencilerimize yönelik hafta içi Salı, Perşembe ve Cuma Günleri toplamda 6 saat gönüllü İngilizce öğretmenleriyle İngilizce dersleri başlattık.  Öğrencilerimize 3 İngilizce öğretmenimiz tarafından  koordineli  olarak gramer, konuşma,  dinleme, anlama ve okuma  dersleri  uygulamalı olarak verildi. Bu dersler Mayıs ayı sonuna kadar devam etti.   Derslerde öğrencilerin daha fazla konuşmaları için çalışmalar yapıldı. Derslerde yapılan Çalışmalardan Örnekler:

  1. Öğrencilere belli konularla ilgili (otel, hava alanı, restoran, tanışma vb.)öğretmenimizin hazırladığı içinde sorular olan kartlar dağıtılarak.  Öğrenciler  1 ders saati hazırlık yaptı. Sonrasında öğrencilerin hepsi karşılıklı olarak sunum yaptılar.
  2. Proje konumuz olan  solar enerji teknolojileri hakkında teknik konuları öğrenciler hazırlık yaparak  İngilizce sunum yaptılar. Böylelikle staj konusunda da ön hazırlık yapılmış oldu.
  3. Derslerde okuma anlama ve anlatma uygulamaları yapıldı
  4. Gidilecek ülkenin kültürü araştırılarak  öğretmen ve öğrenci etkileşimli  İngilizce olarak derslerde işlendi.
  5. Aktif öğrenme çalışması kapsamında öğrenciler gruplara ayrılarak verilen konularda İngilizce hazırlık yapıldı.
  6. İngilizce öğretmenimizin Yüksek Lisans çalışması (Gençlerde sosyal medyanın seyahat ilhamına etkisi/The Impact Of Social Media On Travel Inspiration Among Adolescents) için hazırladığı anketlerde  proje grubu öğrencilerimiz yardımcı olmuş makale hazırlarken öğretmenlerine eşlik etmişlerdir.  Sakarya Üniversitesinde  DenizYıldızları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 250 öğrenci arasında yapılan çalışma davetli bilim insanlarına öğretmenimiz tarafından anlatıldı.
  7. Öğrencilerimize yurtdışına çıkmadan önce gidilecek yer ile ilgili  daha önceden aynı yere giden idareci ve öğretmenlerimizce oryantasyon eğitimi yaptırıldı.
  8. Öğrencilerin Gidilecek Ülkenin (Portekiz) dilinde birkaç cümle öğrenmeleri sağlandı.

 

 

Proje Esnasında:

 

Hareketliliğe katılan Öğrenci ve öğretmenlerimiz eğitim, staj, konaklama transfer işlemleri konusunda proje ortağı kurumdan destek alındı.  Herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı.

 

Projeye katılan öğrenci ve öğretmenler için WhatsApp grubu kurularak bilgilendirme ve haberleşme sağlandı.

 

Öğrencilere ilk gün oryantasyon eğitimi yapılarak 10 gün süreyle düzenli olarak staja gitmeleri sağlandı. Öğrenciler solar enerji teknolojileri ve güneş panelleri konusunda hesaplama yöntemleriyle başlayıp imalat aşamasından kuruluma kadar farklı alanlarda rotasyonla çalıştılar.

 

Öğrencilerimiz stajlarını yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve akıllı ev sistemleri üzerine çalışan  Dape Energias Renovavies firmasında yaptılar.

Öğrencilerimiz 09:00-17:00 saatleri arasında 10 iş günü staj çalışmaları yapmışlardır.

Staj esnasında ilk hafta:

Oryantasyon, Güneş panelleri kurulumu, Güneş panellerinin entegrasyonu, Otonom ve şebekeye bağlı güneş enerjisi Sistem bileşenleri, malzeme seçim kriterleri, aküler, güvenlik bağlantısı, akım gerilim ölçümleri elektrik üretimine dair temel mesleki uygulamalar, Gölgelendirme hesaplama çalışması,

 

İkinci hafta:

 

Fotovoltaik hücrelerin üretim aşamaları, kontroller, Fotovoltaik uygulamalar Fotovoltaik hücreleri korumak için  alınan önlemler ve Sistem hesaplamaları üzerine dönüşümlü olarak çalışmalar yaptılar. Ayrıca güneş panellerinin uygulandığı fabrika ve güneş tarlalarına ziyaretler gerçekleştirildi.

 

İdareci veÖğretmenlerimiz ise 7 günlük katılımın 5 gününde;

İlk gün oryantasyon eğitimi sonrası Fotovoltaik pillerin gelişim tarihi, enerji sektöründeki payı konusunda bilgilendirme yapıldı.

Diğer günlerde Fotovoltaik piller, invertörler,  hesaplama yöntemleri  öğrenilerek  uygulamalar yapıldı. Fotovoltaik pillerin öğrenimi konusunda genel kullanılan teknik ve yöntemler çalışıldı.Öğretmenlerimiz Güneş panellerinin montajında paketlemesine kadar geçen süreçte uygulamalar yaptı. Güneş panellerinin uygulandığı fabrika ve güneş tarlalarına ziyaretler gerçekleştirildi.

 

Tüm katılımcılara katılımcı sertifikası düzenlendi.

Tatil günlerinde  katılımcılara Portekiz’in tarihi ve turistik yerleri gezdirildi.

Öğrenciler yabancı dil kullanma fırsatı buldu.

 

Staj faaliyetleri sayesinde öğrenci ve öğretmenlerin mesleki gelişimleri sağlandı. Öğrencilerin yurtdışı deneyimleri ile ufku açılarak üniversiteye gitme isteği artmıştır. 

 

Proje sonrası

 

Proje için özel Facebook sayfası kuruldu. Proje öncesinde ve sonrasında yerel basında proje tanıtımı yapıldı. Okulun resmi internet sayfası, resmi Facebook sayfası ve projenin kendi facebook sayfasında projenin her adımı paylaşıldı.

 

Sene sonunda düzenlenen bahar şenliklerinde 1 hafta süreyle proje tanıtım standı kuruldu. Bu stant da öğrenciler ilçe  protokol üyelerine, velilere, kendi öğrencilerimize ve  orta okullardan gelen öğrencilere tanıtım ve sunumlar yaptılar.

 

Okulun farklı yerlerinde proje tanıtım panoları oluşturuldu. Buralara projeyi tanıtan resim, bilgi ve afişler asıldı.

Yapılan tanıtım faaliyetleri sayesinde öğrenci ve öğretmenlerde proje hazırlama isteği uyanmış,  okuldaki İngilizce kurslarına  katılım gözle görülür bir şekilde artmıştır.

Ayrıca okul resmi web sayfasında görsel, resim ve videolarının bulunduğu bir link oluşturdu.

 

Projenin Muhasebe işlemleri aşamasında mal müdürlüklerinin konuyu yeni öğrenmeleri dolayısıyla sıkıntılar yaşadık.

 

Basında çıkan haber linkleri:

 

http://www.daricagazetesi.com.tr/haber/guncel/erasmus-projesini-basariyla-tamamladilar/12063.html

 

http://www.daricagazetesi.com.tr/haber/egitim/deniz-yildizlari-ogrencileri-portekizde-staj-yapiyor/10978.html

 

http://denizyildizlari2.meb.k12.tr/icerikler/deniz-yildizlari-mtal-ab-erasmus-projesini-basariyla-tamamladi_5427663.html

http://denizyildizlari2.meb.k12.tr/icerikler/darica-gazetesi-yurt-disinda-staj-yapan-ogrencilerimizi-sayfasina-tasidi_4852081.html

http://denizyildizlari2.meb.k12.tr/icerikler/portekizde-ab-projesi-kapsaminda-duzenlenen-projemizde-ogrencilerimizin-staji-basariyla-devam-ediyor_4852015.html

http://denizyildizlari2.meb.k12.tr/icerikler/ab-erasmus-plus-projesi-kapsaminda-okulumuzun-hazirladigi-projenin-personel-hareketliligi-basariyla-sonuclandi-katilan-idareci-ve-ogretmenlerimizi-tebrik-ediyoruz_4827772.html

http://denizyildizlari2.meb.k12.tr/icerikler/solar-enerji-teknolojileri-staji_4424386.html